Alçı
Alçı

Alçı

Alçı

Dünya üzerinde oldukça fazla bulunup kullanılan ve aksine aranan bir malzeme olan alçı taşı özelliklerine baktığımız vakit çok yararlı bir taş olduğunu görebiliriz. Alçı taşının özelliklerini ve neden bu kadar bizim için önemli olduğunu gelin sizlere anlatalım. 
Alçı taşı çok fazla bulunan bir taş değildir. Ancak bulunarak işlem gördüğü vakit birçok kullanım alanı olan bir taştır. Özellikle ev ve iş yerinin duvar ve tavan kaplamasın da kullanılan bir malzemedir. Alçı taşının dayanıklı bir malzeme olması da inşaat alanlarında aranan bir taş olmasının sebebidir. Ayrıca yanmaz özelliği de oldukça önemlidir. Alçı taşı kullanılan bir bina da yangın çıktığı vakit alçı taşının yanmaz özelliği sayesinde bu yangın kısa süre de kontrol altına alınarak söndürülebilir. Böylece insan hayatının çok az tehlikeye girmesine neden olur. Alçı taşının en önemli iki özelliği aslında dayanıklı olması ve yanmaz olmasıdır. 
Alçı taşının diğer özellikleri arasında kolay şekil alması da önemlidir. Bu taş inşaat alanında kullanılacağı vakit bulunduğu yere göre kolay şekil alan bir özelliğe sahiptir. Alçı taşı uzunca bir vakit durduğu zaman bakteri üretmeyen bir taştır. Ev ya da iş yerlerinde oluşabilecek rutubeti önler. İnşaat alanlarında kullanılan her türlü yapı malzemelerine kolayca uyum sağlar. Isı ve ses yalıtımı da en az yanmaz özelliği kadar önemlidir. Alçı taşı kolayca işlenir ve kolayca herhangi bir bozulma durumunda onarım sağlanır. Alçı taşı genel de inşaat sektöründe oldukça fazla kullanılmaktadır. Diğer kullanım alanlarına bakacak olur isek zirai amaçlı ve endüstriyel alanlarda da kullanılmaktadır. Bu alanların alçı taşı kullanım oranlarında yüzdelik dilimleri çok düşük olduğu için en fazla yüzdelik dilim inşaat sektörüne gitmektedir. 


Teklif Formu