Isı Yalıtımında Dikkat
KURUMSAL

Isı Yalıtımında Dikkat

HIsı Yalıtımında Dikkat

Mantolama ya da ısı yalıtımı uygulamaları günümüzde artık bir zorunluluk haline gelmiştir. Gelişmiş ülkeler tarafından uzun senelerdir uygulanagelen ısı yalıtımı – mantolama çalışmalarının ülkemizde kullanımı çok öteye gitmez. Ancak 2009 yılında mevzuata zorunluluk maddesi eklenmiştir. Yapı sektöründe de yeni sayılabilen bu uygulama ile büyük yakıt tasarrufları sağlandığı gibi çevreye duyarlılık da sağlanmış olmaktadır. Bu yönüyle hem üretici hem de tüketici memnuniyeti sağlanmıştır. Yapılarda ısı yalıtımı yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir husus, ısı yalıtım kararı alınmasıdır. Apartman sakinlerinin ortak bir kararı alınarak hareket edilmesi önemlidir. Oy çokluğu sağlandığı ve karar defterine işlendiği anda mantolama için gereken süreç başlatılmış demektir. Zaten yasal bir zorunluluk olan ısı yalıtımında oy birliği aranmamaktadır. Öte yandan ısı yalıtımı ile herkes kazançlı çıkacaktır. Örneğin yazın daha serin; kışın daha sıcak mekanlar için ısı yalıtımı bir gerekliliktir. Yakıttan tasarruf bakımından faturalarda düşme yaşanır. Çevre korumaya bakan yönü ile ısınma – serinleme bakımından enerji sarfiyatı azalır. Binanın ve dairelerin ekonomik açıdan değerini artıran ısı yalıtımı aynı zamanda binanın dış görünümünü zenginleştirir. Binanın kullanım ömrünü uzatmakla kalmayıp, yapı malzemelerinin “difüzyona” uğramasını engeller. Isı yalıtımının safhalarına geçilecek olursa; ilk gereklilik, zeminin sıvalı olması gerektiğidir. Kaliteli bir yapıştırıcı malzeme kullanımı ise diğer bir önemli konudur. Strafor kalınlığının en az 4 cm olmasına dikkat edilmelidir. Silikonlu boya kullanımı şiddetle tavsiye edilmektedir. Binalardaki yapı malzemesi kalitesi, binanın kaç yaşında olduğu ve işçilik kalitesine bağlı olarak %30’dan başlamak kaydıyla %60’lara varan oranlarda yakıt tasarrufu sağlanması söz konusudur. Nemlenme, küflenme gibi insan sağlığına olumsuz yönde tesir eden riskler başarılı bir mantolama ile imkansız hale gelir.

Duvarların önemi

Bina içerisindeki odaları birbirinden ayıran elemanlara duvar denir. Kısa bir tabir ile size duvarın ne olduğunu anlattık. Bina duvarları birçok malzemeden yapılabilir. Bu malzemeler ise genel de l, ahşap, betonarme ve benzeri

DEVAMINI OKU
Dekorasyonda Gergi Tavan Tercihi

Bebek odalarından salonlara kadar evin her yerine uygulanabilen gergi tavanlar, bulunduğu mekanlarda harika bir hava estirmektedir. Müşteriler tarafından belirlenen tasarımların kolayca uygulanabildiği bir dekorasyon tarzıdır.

DEVAMINI OKU