Fayans ve Seramikte İnce Noktalar
KURUMSAL

Fayans ve Seramikte İnce Noktalar

HFayans ve Seramikte İnce Noktalar

Fayans ve seramik uygulamaları dekorasyon dünyasının ayrılmaz ikilisidir. Zemin analizinden başlangıç çizgisinin oluşturulmasına, döşeme işleminden son uygulamaya kadar her aşamasında ustalık gerektirmektedir. Ayrıca kaliteli malzeme kullanımı konusunda da taviz verilmemelidir. Bu noktada bazı ince noktalardan bahsetmek yerinde olacaktır. Örneğin balkon ve terasta fayans-seramik uygulaması söz konusu olduğunda “don” olaylarına karşı dayanımı yüksek karo seçmekte fayda bulunuyor. Kar ve yağmur sularının akışını sağlama adına %20’lik bir eğim yerinde olur. Bir terasta 3 metre bir derinlik olduğu varsayımında, 6 cm’lik eğim sağlanması yararlıdır. Söz konusu karoların yüksek zorlamaya dayanımını teminen yapıştırıcı malzemeye ve ders harcına özel katkılar konulması yoluna gidilebilir. Diğer önemli bir husus ise fayansta delik açma ile ilgilidir. Mutfak ya da banyoda duvara lavabo, aynalı dolap, havlu askısı, aspiratör gibi montajlar söz konusu olduğunda karşımıza fayansta delik açma konusu çıkar. Fayansların zarar görmemesi için delik açmadan önce l detektörü ile duvar içindeki tesisatın tespiti yapılır. Kimse tesisatına zarar gelsin istemez. Bilhassa priz, elektrik anahtarları, vana ve armatürlerin civarında bir delme işleminde dikkatin had safhada olmasında yarar var. Delinecek yer işaretlenirken nokta yerine çarpı konulmalıdır. Çarpmanın orta noktası delme noktası olarak tayin edilmelidir. Delik açılması işlemi beton matkap ucu ile yapılmalıdır. Fayans derzlerinden delik açmak bu konuda daha emniyetli bir yol olabilir. Delme noktasının tayini için keçeli kalem kullanılıyorsa çarpının ortası bir miktar zedelenmelidir. Bu şekilde matkap ucunun kaymasının önüne geçilmiş olur. Fayans ve seramikte delik açma söz konusu ise kesinlikle “darbeli” konumda matkap kullanımı yoluna gidilmemelidir. Normal konumdaki bir matkap iş görecektir. Delme noktası için fayans üstüne kağıt bant yapıştırılıp kalemle işaretlenebilir.

Alçı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihler 18. Yüzyılı gösterdiğinde pişmiş toprak kapların kalıplarında alçılar ılmıştır. Buna Paris sıvası adı verilmiş olup, alçının tarihini oluşturmaktadır. Bugün pek çok alanda

DEVAMINI OKU
Fayans ve Seramikte İnce Noktalar

Fayans ve seramik uygulamaları dekorasyon dünyasının ayrılmaz ikilisidir. Zemin analizinden başlangıç çizgisinin oluşturulmasına, döşeme işleminden son uygulamaya kadar her aşamasında ustalık gerektirmektedir.

DEVAMINI OKU