Alçı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
KURUMSAL

Alçı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

HAlçı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tarihler 18. Yüzyılı gösterdiğinde pişmiş toprak kapların kalıplarında alçılar kullanılmıştır. Buna Paris sıvası adı verilmiş olup, alçının tarihini oluşturmaktadır. Bugün pek çok alanda kullanımı söz konusudur. Sağlık sektöründe ortopedi servislerinde ve inşaatlarda dekoratif yönüyle kullanımından bahsedilebilir. Alçı uygulamaları, betonların üzerindeki pürüzleri gidermede akılcı bir çözümdür. Alçı taşının pişirilip toz haline getirilmiş halidir. Su ile karıştırıldığı zaman hızla donma özelliği bulunmaktadır. Temel malzemesi “kalsiyum sülfat hemihidrat” bileşiğidir. Ölçü olarak, 100 kg alçı için 19 kg su gerektiği bilinmektedir. Su miktarı artırıldığında alçıda gözenekler meydana gelir. Su kullanımında cimri davranıldığında ise ihtiyacın da üstünde bir sertleşme ile karşı karşıya kalınır. Donmayı geciktirici maddelerin ilavesiyle ince ya da kaba sıvalar oluşturmak mümkündür. İnşaatlarda hem bina içi hem de bina dışı alçı kullanımı söz konusudur. Yüzeylerin boyanabilir olması ancak başarılı alçı uygulamaları ile mümkün olmaktadır. Örnek verilecek olursa sıva alçısı, iç mekanlarda el kullanılmak suretiyle uygulanır. Söz konusu olan “perlitli” sıva alçısıdır. Kullanım alanlarına bakılacak olursa briket, tuğla, brüt beton ile çimento bazlı sıvalı yüzeylerde kullanılmaktadır. Makine sıva alçısı ise makine ile uygulanan perlitli sıva alçısı olup, yine briket, tuğla, brüt beton ve çimento bazlı sıvalı yüzeylerde kullanılır. Saten alçı, iç mekanlarda hem el, hem de makineyle uygulanabilir. Son kat zemin düzeltme “perdah” alçısıdır. Alçıpan, çimento ya da alçı bazlı sıvalı yüzeylerin yanı sıra boya duvar kağıdı gibi son katlara uygulanabilir. Kullanımı yaygın olan kartonpiyer alçı ise iç mekanlarda sütün ve tavanlarda kullanılıyor. Sütunların üst başlıklarında ve duvar – tavan süslemesinde kullanımı son derece yaygındır. Son olarak derz dolgusu ise alçıpanların birleşim yerlerinde kullanılır.

Gergi Tavanın Bilinmeyenleri

Gergi tavanlar, mekanlara kazandırdığı şıklık konusunda tartışılmaz bir dekorasyon ccedil;özümüdür. Uygulaması kolay olsa da uzmanlık ve ustalık gerektiren bir iştir. Uygulama esnasında etrafın kirletilmemesi de

DEVAMINI OKU
Dekorasyonda Gergi Tavan Tercihi

Bebek odalarından salonlara kadar evin her yerine uygulanabilen gergi tavanlar, bulunduğu mekanlarda harika bir hava estirmektedir. Müşteriler tarafından belirlenen tasarımların kolayca uygulanabildiği bir dekorasyon tarzıdır.

DEVAMINI OKU